LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 13824358
nr 1382 4358
CANDLESTICKS
one pair, nickel silver, Victorian style. Height: 17 cm,
ett par, nysilver, nyrokoko. Höjd: 17 cm
SEK 500
Monday Mars 1 2021
at 19:20:37
250 kr
300 kr
400 kr
450 kr (Robot)
500 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.