Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Dish on foot 15539297



*

nr 1553 9297


DISH ON FOOT

silver, Victorian style, diameter: 19. Height: 16 cm, weight: 235g,


silver, Nyrokoko, diameter: 19. Höjd: 16 cm, vikt: 235g


Estimate:

1000

Sold:

SEK 1200

Auction date:

Monday July 31 2023
at 20:15:25


  • Bid history
Time Bidder Bid
28/7 16:18:51 1      1.100 kr
30/7 08:51:53 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat på fot nyrokoko silver ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 6000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:22
  • 7029 CUTLERY
    silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:36
  • 7034 CASES
    2 pcs, silver. Length: 8-8, 5, weight: 110 gr,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:06
  • 7126 FORKS
    Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:59
  • 7033 COFFEE SPOONS
    10+ 6 parts. Length: 11, 5-12, weight: 220 gr,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:56




Ladda ner broschyr