Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Sugar box 11312042



*

nr 1131 2042


SUGAR BOX

Sent 1800-tal, nysilver, Dubbelörn, 'Fraget Plaque', längd: 13 cm, djup: 10 cm, höjd: 10 cm,


Sent 1800-tal, nysilver, Dubbelörn, 'Fraget Plaque', längd: 13 cm, djup: 10 cm, höjd: 10 cm


Estimate:

500

Sold:

SEK 200

Auction date:

Monday September 25 2017
at 20:36:26


  • Bid history
Time Bidder Bid
20/9 21:48:33 1      100 kr
24/9 20:21:45 2      Vinnande bud
25/9 18:56:21 1      200 kr
25/9 18:56:21 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dubbelörn nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver sockerskrin ädelmetall
  • 6589 BEAKER
    5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 19:47
  • 6590 BEAKER
    silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:14
  • 6603 CUTLERY
    12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 19:59
  • 6443 CUTLERY
    silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 20:10
  • 6650 CUTLERY SET
    silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:51
  • 6595 Burk
    glas med silverlock, fornnordisk dekor. Length: 20..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:14




Ladda ner broschyr