ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8652562
*
nr 865 2562
Maurice Blanchard
(1903-1969), Frankrike
Maurice Blanchard (1903-1969), Parkcafé Paris, 24 x 31 ca,
GOUACHE (F), Maurice Blanchard (1903-1969), Parkcafé Paris, 24 x 31 ca
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
Droit De Suite
Estimate:
1000
Sold:
SEK 2600
Auction date:
Monday December 16 2013
at 18:33:27
- Bid history
Time
Bidder
Bid
14/12 14:07:01
1
500 kr
15/12 12:45:18
2
600 kr
15/12 19:31:38
3
700 kr
15/12 19:35:27
3
800 kr
16/12 16:30:07
4
2.400 kr
16/12 17:55:05
5
1.200 kr
16/12 18:28:27
6
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
Read more about Maurice Blanchard
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache maurice blanchard parkcafé paris täckfärg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:27
-
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol. Signed. Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:46
-
3100 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, watercolour, "Tallin"..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:16
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58
-
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:52
-
9349 WATERCOLOURS
4 pcs, Frans Lindström (1874-1954), Sweden. Signed..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:00
*
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
Read more about Maurice Blanchard
nr 865 2562
Maurice Blanchard
(1903-1969), Frankrike
Maurice Blanchard (1903-1969), Parkcafé Paris, 24 x 31 ca,
GOUACHE (F), Maurice Blanchard (1903-1969), Parkcafé Paris, 24 x 31 ca
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 1000 |
Sold: | SEK 2600 |
Auction date: |
Monday December 16 2013 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
14/12 14:07:01 | 1 | 500 kr |
15/12 12:45:18 | 2 | 600 kr |
15/12 19:31:38 | 3 | 700 kr |
15/12 19:35:27 | 3 | 800 kr |
16/12 16:30:07 | 4 | 2.400 kr |
16/12 17:55:05 | 5 | 1.200 kr |
16/12 18:28:27 | 6 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.Read more about Maurice Blanchard
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache maurice blanchard parkcafé paris täckfärg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:27 -
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol. Signed. Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:46 -
3100 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, watercolour, "Tallin"..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:16
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58 -
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:52 -
9349 WATERCOLOURS
4 pcs, Frans Lindström (1874-1954), Sweden. Signed..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:00