LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 12189065
*
nr 1218 9065
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
one pair, Gustavsberg, Sweden, Lisa Larson (b. 1931), Sweden. Ceramics. Height: 3,
CANDLESTICKS, ett par, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramik. Höjd: 3
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
Estimate:
500
Sold:
SEK 600
Auction date:
Monday November 19 2018
at 18:11:25
- Bid history
Time
Bidder
Bid
16/11 18:54:11
1
150 kr
17/11 20:59:33
2
500 kr
18/11 01:16:03
3
300 kr
18/11 01:16:03
2
350 kr (Robot)
19/11 00:36:12
4
500 kr
19/11 00:36:12
2
500 kr (Robot)
19/11 00:38:33
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 19
Retro (50/60-tal)
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål av formgivare som Hertha Bengtson, Anna Castelli Ferrieri, Yngve Ekström, Hans-Agne Jakobsson, Lisa L ...
Read more about Retro (50/60-tal)
- Artist/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
Read more about Lisa Larson
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik lisa larson lisa larsson ljusstakar ljusstake skandinavien skandinavisk keramik svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
-
3455 CANDELABRAS
one pair, Victorian style. Height: 50 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 20:58
-
3299 CANDELABRAS
one pair, late 19th century, pendants. Height: 51 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:54
-
4104 CANDLESTICKS
5 pcs, Timo Sarpaneva "Festivo". Height: 12-24 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:04
-
4132 CANDLESTICKS
one pair, glass, 'Miranda' design Heikki Orvol, Ar..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:30
-
3041 CANDLESTICKS
one pair, Karshi, Jerusalem, 925. Height: 6, 5 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:48
-
3448 CANDLESTICKS
one pair, silver, 1843. Height: 18 cm. Weight: ca ..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 20:27
*
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
Läs om budbetjänten
Read more about Retro (50/60-tal)
Read more about Lisa Larson
nr 1218 9065
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
one pair, Gustavsberg, Sweden, Lisa Larson (b. 1931), Sweden. Ceramics. Height: 3,
CANDLESTICKS, ett par, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramik. Höjd: 3
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 600 |
Auction date: |
Monday November 19 2018 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
16/11 18:54:11 | 1 | 150 kr |
17/11 20:59:33 | 2 | 500 kr |
18/11 01:16:03 | 3 | 300 kr |
18/11 01:16:03 | 2 | 350 kr (Robot) |
19/11 00:36:12 | 4 | 500 kr |
19/11 00:36:12 | 2 | 500 kr (Robot) |
19/11 00:38:33 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 19
Retro (50/60-tal)
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål av formgivare som Hertha Bengtson, Anna Castelli Ferrieri, Yngve Ekström, Hans-Agne Jakobsson, Lisa L ...Read more about Retro (50/60-tal)
- Artist/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.Read more about Lisa Larson
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik lisa larson lisa larsson ljusstakar ljusstake skandinavien skandinavisk keramik svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
-
3455 CANDELABRAS
one pair, Victorian style. Height: 50 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 20:58 -
3299 CANDELABRAS
one pair, late 19th century, pendants. Height: 51 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:54 -
4104 CANDLESTICKS
5 pcs, Timo Sarpaneva "Festivo". Height: 12-24 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:04
-
4132 CANDLESTICKS
one pair, glass, 'Miranda' design Heikki Orvol, Ar..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:30 -
3041 CANDLESTICKS
one pair, Karshi, Jerusalem, 925. Height: 6, 5 cm,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:48 -
3448 CANDLESTICKS
one pair, silver, 1843. Height: 18 cm. Weight: ca ..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 20:27