MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 11697397
*
nr 1169 7397
RING
Sterling silver, Rolf Karlsson, Grillby. Signerad Karlsson R. Fantasimodell. Vikt 10 g,
sterlingsilver, Rolf Karlsson, Grillby. Signerad Karlsson R. Fantasimodell. Vikt 10 g
Estimate:
800
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday Mars 19 2018
at 18:27:07
- Bid history
Time
Bidder
Bid
19/3 16:43:57
1
100 kr
19/3 17:40:26
2
200 kr
19/3 18:20:55
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fantasimodell grillby ring rolf karlsson smycken sterling silver sterlingsilver vintage
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Auction ends
in a week
3 juni at 19:11
-
3011 TEA SET
20 parts, Lomonsov, Cobalt Net, 8 kaffekoppar, 8 a..//
Present: SEK 1100
Auction ends
in a week
3 juni at 19:58
*
RING
nr 1169 7397
RING
Sterling silver, Rolf Karlsson, Grillby. Signerad Karlsson R. Fantasimodell. Vikt 10 g,
sterlingsilver, Rolf Karlsson, Grillby. Signerad Karlsson R. Fantasimodell. Vikt 10 g
Estimate: | 800 |
---|---|
Sold: | SEK 250 |
Auction date: |
Monday Mars 19 2018 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
19/3 16:43:57 | 1 | 100 kr |
19/3 17:40:26 | 2 | 200 kr |
19/3 18:20:55 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fantasimodell grillby ring rolf karlsson smycken sterling silver sterlingsilver vintage
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Auction ends
in a week
3 juni at 19:11 -
3011 TEA SET
20 parts, Lomonsov, Cobalt Net, 8 kaffekoppar, 8 a..//
Present: SEK 1100
Auction ends
in a week
3 juni at 19:58