GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 16327102

nr 1632 7102

Wilhelm Kåge

(1889-1960), Sverige

Wilhelm Kåge (1889-1960), Sweden. Argenta, Gustavsberg, Sweden. Dekor av sjöjungfru. Cylindrisk form. Stoneware, grön glasyr med målad silverdekor. Handdrejad, numbered 1045, Djupstämplad Gustavsberg KÅGE. Height: 23 cm, nagg på fotring.

VASE, Argenta, Gustavsberg. Dekor av sjöjungfru. Cylindrisk form. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Handdrejad, numrerad 1045, Djupstämplad Gustavsberg KÅGE. Höjd: 23 cm

Condition: nagg på fotring

Wilhelm Kåge, born 1889 in Stockholm, dead 1960, Swedish ceramist.

Withdrawn

Monday July 15 2024
at 19:38:35

  • Artist/Designer

Wilhelm Kåge

Read more about Wilhelm Kåge