LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 5806031
*
nr 580 6031
CANDLESTICKS
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, ceramics, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla” ,
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, keramik, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla”
Withdrawn
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:23:57
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: allan eberling brun keramik ljusstakar ljusstake svart
-
6587 EGG CUPS
one pair, silver, sterling, (k9)CG Hallberg, Gust...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:40
-
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:49
-
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:02
-
6714 Elljusstake
Elflugan. Length: 32 cm. Height: 39, 5 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:07
-
6311 FLOOR CANDLEST..
2 pcs, brass. Height: 78-98cm,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:00
-
6463 Ljuslyktor
one pair, Mässing med glaskupor. Height: 26 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:08
*
CANDLESTICKS
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6031
CANDLESTICKS
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, ceramics, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla” ,
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, keramik, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla”
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: allan eberling brun keramik ljusstakar ljusstake svart
-
6587 EGG CUPS
one pair, silver, sterling, (k9)CG Hallberg, Gust...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:40 -
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:49 -
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:02
-
6714 Elljusstake
Elflugan. Length: 32 cm. Height: 39, 5 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:07 -
6311 FLOOR CANDLEST..
2 pcs, brass. Height: 78-98cm,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:00 -
6463 Ljuslyktor
one pair, Mässing med glaskupor. Height: 26 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:08



