GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 5806026
*
nr 580 6026
Vas
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604”
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:19:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 12:28:28
1
1.000 kr
27/4 14:08:45
2
1.200 kr
27/4 16:42:12
3
1.800 kr
27/4 17:31:59
4
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lergods målat under: ”604” vas
-
6760 Vas
Ernest Gordon (1926-2008), Sverige. Åfors, brunton..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:08
-
6065 Vas
Hugo Elmqvist (1862-1930), Sverige. Jugend, brons,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:55
-
6530 Vas
Jugend, Rörstrand, relief. Höjd: 13 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:06
-
6466 Vas
Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby...//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:08
-
6446 Vas
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, G..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:09
-
6547 Vaser
2 st, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:37
*
Vas
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6026
Vas
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604”
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.900 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 27/4 12:28:28 | 1 | 1.000 kr |
| 27/4 14:08:45 | 2 | 1.200 kr |
| 27/4 16:42:12 | 3 | 1.800 kr |
| 27/4 17:31:59 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lergods målat under: ”604” vas
-
6760 Vas
Ernest Gordon (1926-2008), Sverige. Åfors, brunton..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:08 -
6065 Vas
Hugo Elmqvist (1862-1930), Sverige. Jugend, brons,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:55 -
6530 Vas
Jugend, Rörstrand, relief. Höjd: 13 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:06
-
6466 Vas
Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby...//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:08 -
6446 Vas
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, G..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:09 -
6547 Vaser
2 st, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:37



