GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 12804311
*
nr 1280 4311
VASE
Rörstrand, Sweden, signed with monogram, ceramics. Målad dekor av sydländskt landskap med musicerande pairs. Height: 24 cm,
Rörstrand, monogramsignerad, keramik. Målad dekor av sydländskt landskap med musicerande par. Höjd: 24 cm
Estimate:
500
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday October 7 2019
at 19:18:09
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/10 08:45:08
1
100 kr
5/10 15:58:18
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik rörstrand skandinavien sverige vas
-
6547 VASES
2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
Present: SEK 200
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:37
-
7016 VASES
one pair, Adams, England. Height: 17 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09
*
VASE
nr 1280 4311
VASE
Rörstrand, Sweden, signed with monogram, ceramics. Målad dekor av sydländskt landskap med musicerande pairs. Height: 24 cm,
Rörstrand, monogramsignerad, keramik. Målad dekor av sydländskt landskap med musicerande par. Höjd: 24 cm
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 150 |
| Auction date: |
Monday October 7 2019 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 3/10 08:45:08 | 1 | 100 kr |
| 5/10 15:58:18 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik rörstrand skandinavien sverige vas
-
6547 VASES
2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
Present: SEK 200
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:37 -
7016 VASES
one pair, Adams, England. Height: 17 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09



