Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Charger 14132012



*

nr 1413 2012


CHARGER

'Stardust', Gabriel Keramik, 1950s. Ceramics. Length: 35cm,


"Star-dust", Gabriel Keramik, 1950-tal. Keramik. Längd: 35cm


Estimate:

600

Sold:

SEK 500

Auction date:

Monday August 23 2021
at 18:48:44


  • Bid history
Time Bidder Bid
20/8 14:09:31 1      Vinnande bud
22/8 18:44:26 2      350 kr
22/8 18:44:26 1      400 kr (Robot)
23/8 11:55:53 2      450 kr
23/8 11:55:53 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • Aug 23

Retro

På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, Wilhelm Kåge ...



Read more about Retro
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gabriel keramik keramik skålfat
  • 6538 EGG WARMER
    Italien + pot with a lid, (hund). Height: 19-20 lä..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 19:03
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 20:19
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 20:13
  • 6166 DISH
    4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:57
  • 6643 DISH
    Mateus, Porutgal, porcelain. Diameter: 42 cm,
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:31
  • 6644 DISH
    med hänklar, Agneta Livinj, keamik. Diameter: 35 cm,
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 19:02




Ladda ner broschyr