Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kanna 12544400



*

nr 1254 4400


Kanna

med hänkel, silver, Ryssland. Höjd: 23cm. Vikt: ca 198g


Utrop:

1.200 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 maj 2019
kl 19:25:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/5 12:01:51 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: hänkel kanna rysk ryska ryskt ryssland silver ädelmetall
  • 9204 Gräddkanna
    Berlin, 1800-tal, Porslin. Höjd: 7 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:22
  • 8078 Servisdelar
    55 del ca, "Kamé", Rörstrand, 11 mattallrikar, 10 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:58
  • 9200 Servisdelar
    8 delar, Lomonosov, Sovjet, märkt Made in USSR, ”C..//
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:12
  • 9235 Servisdelar
    80 delar, ca, Rosenthal, Maria Björnbär, 28 mattal..//
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:51
  • 9234 Vinkanna
    delvis silvermonterad, England, 1800-talets slut. ..//
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:39




Ladda ner broschyr