Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Fruit set 11676063



*

nr 1167 6063


FRUIT SET

2 fat+ 8 assietter, Gefle, grön glasyr, 1 med nagg.


2 fat+ 8 assietter, Gefle, grön glasyr


Condition: 1 med nagg

Estimate:

1000

Sold:

SEK 700

Auction date:

Monday Mars 5 2018
at 20:34:12


  • Bid history
Time Bidder Bid
3/3 09:42:06 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter dessertservis desserttallrik desserttallrikar efterrättstallrik efterrättstallrikar fruktservis gefle grön glasyr svensk keramik svenska keramiker
  • 6263 SOUP PLATES
    one pair, Qian Long, China, 18th century. Diameter..//
    Present: SEK 350

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:06
  • 6167 Kaffe / tekopp..
    17 pieces, Porcelaine de Paris, Limoges,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 19:00
  • 6340 COFFEE SET
    Royal Tuscan, England, dekor av ranka, 12 koppar, ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:52
  • 6014 COFFEE CUPS
    + side plates, 12 pieces, Royal Copenhagen, Denmar..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:53
  • 5060 COFFEE CUPS
    5 parts, Grodblad, Upsala-Ekeby, (en med glasyrska..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 18:51
  • 6061 COFFEE CUPS
    6 parts, "Krokus", Esteri Tomula & Peter Winquist,..//
     

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 18:37




Ladda ner broschyr