GLASS & CERAMICS / Ceramics / Jardinjär 4253314
*
nr 425 3314
Jardinjär
Lenght: ()
Majolika, 1800-tal, längd: 35, höjd: 30
Estimate:
1000
Sold:
SEK 850
Auction date:
Monday August 28 2006
at 16:00:00
- Bid history
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: jardinjär keramik majolika
-
8068 DISH
+ egg, ceramics, Paradisverkstan, Öland. Diameter:..//
Auction ends
in a week
26 jan at 18:27
-
8090 DISH
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Width: 33 ..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:29
-
8079 VASE AND COVER
Gustavsberg, Sweden. Height: 26 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:07
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:45
-
8069 VASES
2 pcs, porcelain, painted. Height: 27-31,
Auction ends
in a week
26 jan at 18:53
*
Jardinjär
nr 425 3314
Jardinjär
Lenght: ()
Majolika, 1800-tal, längd: 35, höjd: 30
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 850 |
| Auction date: |
Monday August 28 2006 |
- Bid history
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: jardinjär keramik majolika
-
8068 DISH
+ egg, ceramics, Paradisverkstan, Öland. Diameter:..//
Auction ends
in a week
26 jan at 18:27 -
8090 DISH
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Width: 33 ..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:29 -
8079 VASE AND COVER
Gustavsberg, Sweden. Height: 26 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:07
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:45 -
8069 VASES
2 pcs, porcelain, painted. Height: 27-31,
Auction ends
in a week
26 jan at 18:53



