Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Muggar 6035799



*

nr 603 5799


Muggar

14 st. nysilver/koppar, Georg Jensen


Utrop:

300 kr

Såld:

2.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 oktober 2009
kl 19:56:27


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/10 19:38:01 1      850 kr
4/10 09:00:14 2      400 kr
4/10 09:00:54 2      600 kr
4/10 09:02:30 2      1.100 kr
4/10 11:38:52 3      1.200 kr
5/10 14:11:40 4      1.700 kr
5/10 17:24:02 2      1.400 kr
5/10 17:25:41 2      1.600 kr
5/10 17:49:58 5      2.000 kr
5/10 18:25:21 6      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Georg Jensen
dansk silversmed och skulptör, 1866-1935.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk danska danskt georg jensen koppar muggar nysilver pläter silver ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43
  • 8242 Jardiniere
    nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56
  • 8244 Jardiniere
    silver, K Anderson, 1894. Längd: 48 cm. Höjd: 15 c..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:47
  • 8018 Karaff med sil..
    1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:40
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:38




Ladda ner broschyr