GLASS & CERAMICS / Ceramics / Uppläggningsfat 5062059
*
nr 506 2059
Uppläggningsfat
Lenght: ()
Cocktail, Gefle, Ternell, 1950-tal, längd: 27
Withdrawn
Auction date:
Monday January 28 2008
at 17:23:24
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cocktail gefle keramik svensk keramik svenska keramiker ternell uppläggningsfat
-
7043 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:47
-
6613 JARS
2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
Auction ends
in a week
19 jan at 19:01
-
6757 BOX
porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:55
-
6066 DISH
+ bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:13
-
6539 DISH
Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:24
-
6625 SPICE JARS
Arabia, Finland, 7 pcs. Height: 9 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:11
*
Uppläggningsfat
nr 506 2059
Uppläggningsfat
Lenght: ()
Cocktail, Gefle, Ternell, 1950-tal, längd: 27
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday January 28 2008 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cocktail gefle keramik svensk keramik svenska keramiker ternell uppläggningsfat
-
7043 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:47 -
6613 JARS
2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
Auction ends
in a week
19 jan at 19:01 -
6757 BOX
porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:55
-
6066 DISH
+ bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:13 -
6539 DISH
Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:24 -
6625 SPICE JARS
Arabia, Finland, 7 pcs. Height: 9 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:11




