GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Dinnerware 13955405
*
nr 1395 5405
DINNERWARE
20 del ca, Mignon, Gefle, minor cracks.
20 del ca, Mignon, Gefle
Condition: nagg
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday May 3 2021
at 20:12:20
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/5 16:39:37
1
Vinnande bud
3/5 17:28:01
1
justering av budtak
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle matservisdelar mattallrik mattallrikar mignon svensk keramik svenska keramiker tallrik tallrikar
-
3198 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, Maria Björnbär, about 30 parts,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:04
-
3151 TEA SET
16 pieces, Gertrud Lönegren (1905-1970), Sweden. "..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:56
*
DINNERWARE
Condition: nagg
nr 1395 5405
DINNERWARE
20 del ca, Mignon, Gefle, minor cracks.
20 del ca, Mignon, Gefle
Condition: nagg
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday May 3 2021 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
3/5 16:39:37 | 1 | Vinnande bud |
3/5 17:28:01 | 1 | justering av budtak |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle matservisdelar mattallrik mattallrikar mignon svensk keramik svenska keramiker tallrik tallrikar
-
3198 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, Maria Björnbär, about 30 parts,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:04 -
3151 TEA SET
16 pieces, Gertrud Lönegren (1905-1970), Sweden. "..//
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:56