Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Spegelplatå 17099229



*

nr 1709 9229


Spegelplatå

Chippendalestil, nickel silver. Length: 47 cm,


Chippendalestil, nysilver. Längd: 47 cm


Estimate:

1500

Sold:

SEK 1300

Auction date:

Monday June 16 2025
at 18:29:57


  • Bid history
Time Bidder Bid
12/6 16:44:47 1      1.000 kr
12/6 17:26:39 2      1.100 kr
12/6 19:16:15 3      1.200 kr
16/6 18:23:46 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: chippendale chippendale-stil chippendalestil nysilver pläter spegelplatå
  • 7020 Blomkonsoler
    9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:33
  • 7022 BOOKEND
    one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:09
  • 7047 TABLE MATS
    Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:10




Ladda ner broschyr