GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 4184213
*
nr 418 4213
VASE
Lenght: ()
Argenta, höjd: 20, Kåge, (liten fotnagg)
Estimate:
3000
Sold:
SEK 2000
Auction date:
Monday July 3 2006
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
18/6 12:32:30
1
Vinnande bud
18/6 12:33:14
1
justering av budtak
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik kåge liten fotnagg silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
-
6067 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
12 jan at 20:16
-
6547 VASES
2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
Auction ends
today
12 jan at 18:21
-
6711 VASES
2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
Present: SEK 500
Auction ends
today
12 jan at 20:08
-
6641 VASES
2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
Present: SEK 450
Auction ends
today
12 jan at 19:30
-
6091 VASES
2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
Present: SEK 600
Auction ends
today
12 jan at 19:39
-
6414 VASES
2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
Present: SEK 1100
Auction ends
today
12 jan at 19:13
*
VASE
nr 418 4213
VASE
Lenght: ()
Argenta, höjd: 20, Kåge, (liten fotnagg)
| Estimate: | 3000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 2000 |
| Auction date: |
Monday July 3 2006 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 18/6 12:32:30 | 1 | Vinnande bud |
| 18/6 12:33:14 | 1 | justering av budtak |
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik kåge liten fotnagg silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
-
6067 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
12 jan at 20:16 -
6547 VASES
2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
Auction ends
today
12 jan at 18:21 -
6711 VASES
2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
Present: SEK 500
Auction ends
today
12 jan at 20:08
-
6641 VASES
2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
Present: SEK 450
Auction ends
today
12 jan at 19:30 -
6091 VASES
2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
Present: SEK 600
Auction ends
today
12 jan at 19:39 -
6414 VASES
2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
Present: SEK 1100
Auction ends
today
12 jan at 19:13



