Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 9445217



*

nr 944 5217


Bengt Elde

(1939-2015), Sverige


Gouache, Bengt Elde (1939-2015), 1975, Bondmorans kök, 27x42


Bengt Elde, svensk målare född 1939, död 2015.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 februari 2015
kl 18:18:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/2 12:19:42 1      600 kr
23/2 16:31:00 2      800 kr
23/2 16:36:54 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Bengt Elde

Bengt Elde, svensk målare född 1939, död 2015.

Läs mer om Bengt Elde
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bengt elde bondmorans kök gouache täckfärg vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:57
  • 7048 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:49
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr