Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Jewellery / Pendant 9557226



*

nr 955 7226


PENDANT

camé, silver, rock crystal, 1920-/30-tal,


camé, silver, bergkristall, 1920-/30-tal


Estimate:

800

Sold:

SEK 600

Auction date:

Monday April 20 2015
at 19:48:25


  • Bid history
Time Bidder Bid
16/4 19:56:24 1      Vinnande bud
20/4 19:05:29 2      600 kr
20/4 19:05:29 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bergkristall camé hängsmycke kamé silver smycken vintage ädelmetall
  • 7091 BRACELET
    18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Length: 20 cm,..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:38
  • 7107 Armband 18 k
    18k guld. X-länk. Length: 20 cm, weight: 41, 1,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:23
  • 7115 Diverse guld
    Bland annat 1 par hängen med pärla, gross weight: ..//
    Present: SEK 2800

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:54
  • 7110 Fotomedaljong
    18k guld. 18k guld. Diameter: 3. Weight: 7, 6 g,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:13
  • 6009 NECKLACE
    18k guld, with pearls. Length: 50 ca, weight: 10g ..//
    Present: SEK 5000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:02
  • 7113 PENDANT
    18k guld. Med stenar, Kedja i doublè. Gross weight..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:19




Ladda ner broschyr