SILVER & METAL / Silver / Brickor 2713411
*
nr 271 3411
Brickor
Lenght: ()
2 st. pläter/nysilver
Estimate:
600
Sold:
SEK 650
Auction date:
Monday September 29 2003
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/9 09:48:04
1
500 kr
26/9 15:35:06
2
500 kr
28/9 19:32:21
2
600 kr
29/9 11:59:40
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
8277 TRAYS
6 parts, nickel silver, Runda. Diameter: 40-46 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:32
-
8275 TRAYS
med handtag, 3 pcs, around year 1900, nickel silve..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:16
*
Brickor
nr 271 3411
Brickor
Lenght: ()
2 st. pläter/nysilver
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 650 |
| Auction date: |
Monday September 29 2003 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 26/9 09:48:04 | 1 | 500 kr |
| 26/9 15:35:06 | 2 | 500 kr |
| 28/9 19:32:21 | 2 | 600 kr |
| 29/9 11:59:40 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
8277 TRAYS
6 parts, nickel silver, Runda. Diameter: 40-46 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:32 -
8275 TRAYS
med handtag, 3 pcs, around year 1900, nickel silve..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:16



