Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Ramar / Ram 2851475



*

nr 285 1475


Ram

silver, 27x22


Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 november 2003
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ram ramar silver ädelmetall
  • 6665 AkrylmÃ¥lning
    Ann Makander (f. 1954), Sverige. Signerad, daterad..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:08
  • 6536 Blyerts
    Maria Röhl (1801-1875), Signerad, daterad 11/1 183..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:57
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:19
  • 6436 Etsning
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:33
  • 6506 Färglitografi
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Komposition, or..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:29
  • 6682 Färglitografi
    Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numre..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:41




Ladda ner broschyr