UR & KLOCKOR / Bordsur / Bordsur 3865312
*
nr 386 5312
Bordsur
Majolika, höjd: 51
Utrop:
300 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 november 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/11 21:12:36
1
300 kr
12/11 20:32:37
2
Vinnande bud
14/11 15:59:36
3
500 kr
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsklocka bordsur klocka majolika
-
3052 Biblioteksur
höjd: 25 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:58
-
3050 Biblioteksur
Intarsia. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:18
-
3071 Bordsur
1800-tal, metall, yngling med gevär. Längd: 48 cm,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:43
-
3056 Bordsur
Alessi, design: Michael Graves. Höjd: 24 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:34
*
Bordsur
nr 386 5312
Bordsur
Majolika, höjd: 51
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 550 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 november 2005 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/11 21:12:36 | 1 | 300 kr |
12/11 20:32:37 | 2 | Vinnande bud |
14/11 15:59:36 | 3 | 500 kr |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsklocka bordsur klocka majolika
-
3052 Biblioteksur
höjd: 25 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:58 -
3050 Biblioteksur
Intarsia. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:18 -
3071 Bordsur
1800-tal, metall, yngling med gevär. Längd: 48 cm,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:43
-
3056 Bordsur
Alessi, design: Michael Graves. Höjd: 24 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:34