ÖVRIGT / Smycken / Ring 10302684
*
nr 1030 2684
Ring
Silver/Agat, From Danmark
Utrop:
500 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 april 2016
kl 19:16:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/4 14:03:11
1
450 kr
11/4 16:10:44
2
Vinnande bud
11/4 19:11:50
3
600 kr
11/4 19:11:50
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: agat from danmark ring silver smycken vintage ädelmetall
-
4280 Armring
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Vikt..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:46
-
4124 Granatsmycken
7 delar, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 brosc..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:37
-
4004 Karaff
med silvdermontering. Höjd: 26 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:38
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:42
-
3227 Oljemålning
Luton, utfodring, duk på pannå, 1800-tal, 41x32 cm..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:03
-
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Vikt: 3,3 gr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:15
*
Ring
Läs om budbetjänten
nr 1030 2684
Ring
Silver/Agat, From Danmark
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 april 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/4 14:03:11 | 1 | 450 kr |
11/4 16:10:44 | 2 | Vinnande bud |
11/4 19:11:50 | 3 | 600 kr |
11/4 19:11:50 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: agat from danmark ring silver smycken vintage ädelmetall
-
4280 Armring
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Vikt..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:46 -
4124 Granatsmycken
7 delar, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 brosc..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:37 -
4004 Karaff
med silvdermontering. Höjd: 26 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:38
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:42 -
3227 Oljemålning
Luton, utfodring, duk på pannå, 1800-tal, 41x32 cm..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:03 -
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Vikt: 3,3 gr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:15