SILVER & METAL / Silver / Kaffe/teservis 4079587
*
nr 407 9587
Kaffe/teservis
Lenght: ()
4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter
Estimate:
1000
Sold:
SEK 2400
Auction date:
Monday May 22 2006
at 16:00:01
- Bid history
Time
Bidder
Bid
18/4 15:28:55
1
1.000 kr
18/4 15:52:11
2
hidden*
18/4 15:54:23
1
1.200 kr
18/4 15:55:10
1
1.500 kr
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: christofle europa frankrike fransk franska franskt kaffe nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal tekopp tekoppar teservis
-
7062 CUTLERY
Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:30
-
7089 CUTLERY
Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:22
-
7029 CUTLERY
silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:36
-
7034 CASES
2 pcs, silver. Length: 8-8, 5, weight: 110 gr,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:06
-
7033 COFFEE SPOONS
10+ 6 parts. Length: 11, 5-12, weight: 220 gr,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:56
-
7032 COFFEE SPOONS
silver, 12 pieces, length: 11 cm, weight: 125 gr ca,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
*
Kaffe/teservis
nr 407 9587
Kaffe/teservis
Lenght: ()
4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 2400 |
| Auction date: |
Monday May 22 2006 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 18/4 15:28:55 | 1 | 1.000 kr |
| 18/4 15:52:11 | 2 | hidden* |
| 18/4 15:54:23 | 1 | 1.200 kr |
| 18/4 15:55:10 | 1 | 1.500 kr |
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: christofle europa frankrike fransk franska franskt kaffe nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal tekopp tekoppar teservis
-
7062 CUTLERY
Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:30 -
7089 CUTLERY
Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:22 -
7029 CUTLERY
silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:36
-
7034 CASES
2 pcs, silver. Length: 8-8, 5, weight: 110 gr,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:06 -
7033 COFFEE SPOONS
10+ 6 parts. Length: 11, 5-12, weight: 220 gr,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:56 -
7032 COFFEE SPOONS
silver, 12 pieces, length: 11 cm, weight: 125 gr ca,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57



