Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Kaffe/teservis 4079587



*

nr 407 9587


Kaffe/teservis

Lenght: ()


4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter


Estimate:

1000

Sold:

SEK 2400

Auction date:

Monday May 22 2006
at 16:00:01


  • Bid history
Time Bidder Bid
18/4 15:28:55 1      1.000 kr
18/4 15:52:11 2      hidden*
18/4 15:54:23 1      1.200 kr
18/4 15:55:10 1      1.500 kr


  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: christofle europa frankrike fransk franska franskt kaffe nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal tekopp tekoppar teservis
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:22
  • 7029 CUTLERY
    silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:36




Ladda ner broschyr