Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 10285205



*

nr 1028 5205


Ebba Hedqvist

(1909-2001), Sverige


Skulptur, Ebba Hedqvist (1909-2001), keramik, höjd: 30 cm


Ebba Hedqvist, svensk bildkonstnär född 1909, död 2001.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 mars 2016
kl 19:44:43


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/3 15:18:31 1      100 kr
28/3 08:42:36 2      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Ebba Hedqvist

Ebba Hedqvist, svensk bildkonstnär född 1909, död 2001.

Läs mer om Ebba Hedqvist
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ebba hedqvist keramik konsthantverk skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:33
  • 7057 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 20 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:05
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:41
  • 7042 Skulptur
    brons, Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:31
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:55
  • 7066 Skulptur
    Keramik, Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr