GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Djurfigurer + skiss 4355054
nr 435 5054
Djurfigurer + skiss
2 x sköldpadda, 'D 352' Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bo Fajans, Gefle 1940-tal, 2 st, lergods, röd- respektive blåtonad glasyr, längd 13 cm, ben lagningar + originalskiss 18x12 cm (dubbelsidig)
Utrop:
300 kr
Såld:
1.200 kr
måndag 30 oktober 2006
300 kr
650 kr
850 kr
1.100 kr