ART / Etchings etc / Wood engraving 17102100

nr 1710 2100

Karin Persson

(1891-1971), Sverige

Karin Persson (1891-1971), Sweden. "Ginst och Anemoner". Handtryckt. Signed, numbered 6/20, dated 1960. Image dimensions: 25x18 cm, outer dimensions including frame: 44x36 cm,

WOOD ENGRAVING, "Ginst och Anemoner". Handtryckt. Signerad, numrerad 6/20, daterad 1960. Bildmått: 25x18 cm, yttermått inklusive ram: 44x36 cm

Karin Persson, Swedish painter born 1891, dead 1971.

Yes

SEK 200

Monday June 16 2025
at 19:02:26

  • Thema-auction
  • Jun 16

Kvinnliga Konstnärer

Read more about Kvinnliga Konstnärer

  • Artist/Designer

Karin Persson

Read more about Karin Persson