Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Te- /kaffeservis 7462442



*

nr 746 2442


Te- /kaffeservis

ca 55 del, Rosenthal, "Maria", Björnbär


Kondition: mindre nagg

Utrop:

3.000 kr

Såld:

2.700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 mars 2012
kl 18:27:43


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/3 00:40:09 1      1.500 kr
11/3 12:32:12 2      1.700 kr
12/3 13:35:13 2      2.000 kr
12/3 18:16:00 2      2.500 kr
12/3 18:16:22 2      2.500 kr
12/3 18:20:52 3      1.700 kr
12/3 18:21:34 3      1.900 kr
12/3 18:21:59 3      2.100 kr
12/3 18:22:17 3      2.300 kr
12/3 18:22:43 3      2.500 kr
12/3 18:23:31 3      2.600 kr
12/3 18:23:56 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: björnbär kaffekopp kaffekoppar kaffeservis rosenthal te-
  • 8346 Kaffegods
    10 st + 2 extra fat, "Maxim" av Bibi Breger från G..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:16
  • 7158 Kaffeservis
    Rosenthal, 27 del
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:19
  • 8390 Matservisdelar
    19 delar, Gustafsberg, "Wennerberg", Gunnar Wenner..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:28
  • 8300 Mattallrikar
    + assietter, Johnson Bros, England, 15+ 15 st. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:20
  • 8372 Mockakoppar
    8 st + fat, Royal Copenhagen, Musselmalet. Höjd: 5 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:43
  • 8295 Servisdelar
    18 delar
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr