Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Shaker 9133426



*

nr 913 3426


Folke Ahrström

(1907-1997), Sverige


Shaker, nysilver, Folke Ahrström, GAB Guldsmedsaktiebolaget, höjd: 22


Folke Ahrström, svensk silversmed och formgivare född 1907, död 1997.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 september 2014
kl 18:50:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/9 23:03:39 1      600 kr
22/9 14:05:23 2      600 kr
22/9 18:37:53 3      700 kr
22/9 18:43:45 4      Vinnande bud
22/9 18:45:49 3      900 kr
22/9 18:48:47 4      justering av budtak



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Folke Ahrström

Folke Ahrström, svensk silversmed och formgivare född 1907, död 1997.

Läs mer om Folke Ahrström
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: folke ahrström nysilver pläter shaker silver svensk formgivare sverige ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:05
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:38
  • 7198 SockerskÃ¥l
    silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:11




Ladda ner broschyr