KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 15482130
*
nr 1548 2130
Jette Stoltz
(1923-2010), Sverige
Troll i skog. Signerad, akvarell, 22x32 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 juni 2023
kl 20:33:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/6 18:04:15
1
Vinnande bud
- Tema
19 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Jette Stoltz
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Läs mer om Jette Stoltz
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller jette stoltz kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige troll i skog vattenfärg
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:27
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
*
Jette Stoltz
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Jette Stoltz
nr 1548 2130
Jette Stoltz
(1923-2010), Sverige
Troll i skog. Signerad, akvarell, 22x32 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 juni 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/6 18:04:15 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
19 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Jette Stoltz
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.Läs mer om Jette Stoltz
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller jette stoltz kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige troll i skog vattenfärg
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53 -
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:27
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45