Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 7707049



*

nr 770 7049


Kurt Carendi

(1905-1971), Sverige


Kurt Carendi (1905-1971), fisherman, signerad -32, subject size: 12x23,


MIXED MEDIA, Kurt Carendi (1905-1971), fiskare, signerad -32, motivets mått: 12x23


Kurt Carendi, born 1905, dead 1971, Swedish painter.

Estimate:

400

Sold:

SEK 200

Auction date:

Monday August 13 2012
at 17:52:23


  • Bid history
Time Bidder Bid
12/8 22:08:45 1      Vinnande bud
13/8 17:28:14 2      200 kr



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Kurt Carendi

Kurt Carendi, born 1905, dead 1971, Swedish painter.

Read more about Kurt Carendi
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik fiskare kurt carendi svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr