ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7707146
*
nr 770 7146
Calle Drakenmark
(1931-2009), Sverige
Spegel, Skulpterad ram, Calle Drakenmark (1931-2009), 1972, höjd: 70
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Utrop:
500 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 augusti 2012
kl 18:42:12
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/8 16:16:01
1
100 kr
9/8 16:06:12
2
850 kr
10/8 11:36:06
3
Vinnande bud
10/8 12:03:19
3
justering av budtak
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Calle Drakenmark
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Läs mer om Calle Drakenmark
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: calle drakenmark skulpterad ram spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Calle Drakenmark
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
Läs mer om Calle Drakenmark
nr 770 7146
Calle Drakenmark
(1931-2009), Sverige
Spegel, Skulpterad ram, Calle Drakenmark (1931-2009), 1972, höjd: 70
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 900 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 13 augusti 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 7/8 16:16:01 | 1 | 100 kr |
| 9/8 16:06:12 | 2 | 850 kr |
| 10/8 11:36:06 | 3 | Vinnande bud |
| 10/8 12:03:19 | 3 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Calle Drakenmark
Calle Drakenmark, svensk skulptör född 1931, död 2009Läs mer om Calle Drakenmark
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: calle drakenmark skulpterad ram spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



