Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Sugar bowl 7278253



*

nr 727 8253


SUGAR BOWL

på fot, nickel silver, Victorian style, height: 33,


på fot, nysilver, nyrokoko, höjd: 33


Estimate:

600

Sold:

SEK 550

Auction date:

Monday November 28 2011
at 19:45:26


  • Bid history
Time Bidder Bid
23/11 01:21:34 1      300 kr
23/11 01:28:51 2      350 kr
28/11 09:05:57 3      450 kr
28/11 09:42:19 4      500 kr
28/11 18:36:52 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fot nyrokoko nysilver pläter silver sockerskål ädelmetall
  • 8212 PUNCH BOWL
    + copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:33
  • 8319 CUTLERY
    silver, (0, 800) 12+ 2 pcs. Length: 18-23, weight..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:30
  • 8277 TRAYS
    6 parts, nickel silver, Runda. Diameter: 40-46 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:32
  • 8275 TRAYS
    med handtag, 3 pcs, around year 1900, nickel silve..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:16
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 19th century, relief, genombruten ka..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:21
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm. Weigh..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:43




Ladda ner broschyr