GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Urnor 5154722

nr 515 4722

Urnor

1 par, 1800-tal, nyrokoko, möjligen Ryssland. höjd: 33

Utrop:

8.000 kr

Såld:

6.000 kr

tisdag 25 mars 2008

21/3 19:23:28 1      Vinnande bud

Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.