GLASS & CERAMICS / Ceramics / Uppläggningsfat 5062059
*
nr 506 2059
Uppläggningsfat
Lenght: ()
Cocktail, Gefle, Ternell, 1950-tal, längd: 27
Withdrawn
Auction date:
Monday January 28 2008
at 17:23:24
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cocktail gefle keramik svensk keramik svenska keramiker ternell uppläggningsfat
-
6538 EGG WARMER
Italien + pot with a lid, (hund). Height: 19-20 lä..//
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
12 jan at 19:03
-
6613 JARS
2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
Auction ends
tomorrow
12 jan at 20:19
-
6757 BOX
porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
Auction ends
tomorrow
12 jan at 18:53
-
6066 DISH
+ bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auction ends
tomorrow
12 jan at 20:13
-
6166 DISH
4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
12 jan at 18:57
-
6643 DISH
Mateus, Portugal, porcelain. Diameter: 42 cm,
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
12 jan at 18:31
*
Uppläggningsfat
nr 506 2059
Uppläggningsfat
Lenght: ()
Cocktail, Gefle, Ternell, 1950-tal, längd: 27
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday January 28 2008 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cocktail gefle keramik svensk keramik svenska keramiker ternell uppläggningsfat
-
6538 EGG WARMER
Italien + pot with a lid, (hund). Height: 19-20 lä..//
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
12 jan at 19:03 -
6613 JARS
2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
Auction ends
tomorrow
12 jan at 20:19 -
6757 BOX
porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
Auction ends
tomorrow
12 jan at 18:53
-
6066 DISH
+ bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auction ends
tomorrow
12 jan at 20:13 -
6166 DISH
4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
12 jan at 18:57 -
6643 DISH
Mateus, Portugal, porcelain. Diameter: 42 cm,
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
12 jan at 18:31




