Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Tea set 10941551



*

nr 1094 1551


TEA SET

3 pcs, 19th century, sheffield plate,


3 delar, 1800-tal, pläter


Estimate:

400

Sold:

SEK 200

Auction date:

Monday Mars 6 2017
at 19:56:37


  • Bid history
Time Bidder Bid
1/3 13:39:29 1      150 kr
6/3 13:50:48 2      150 kr
6/3 13:50:48 1      150 kr (Robot)
6/3 18:01:51 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver tekopp tekoppar teservis ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 19:22
  • 7029 CUTLERY
    silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:36




Ladda ner broschyr