SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstake 15862093
nr 1586 2093
Wiwen Nilsson
(1897-1974), Sverige
Ljusstake, Sterlingsilver, stämplar. AN (Anders Nilsson), Lund 1957. Signerad Wiwen Nilsson. Koniskt, fasetterat ben, rund ljushållare med manschett. Höjd: 36. 5 cm exkl sockel. Nettovikt: 670g. Sockel i marmor (Höjd: 5 cm. Diameter: 16 cm)
Kondition: 2 knappnålshuvudstora bucklor
Wiwen Nilsson, född i Köpenhamn 1897, död 1974, svensk silversmed och hovjuvelerare.
Utrop:
40.000 kr
Såld:
25.000 kr
måndag 11 december 2023
kl 20:40:14
3.600 kr
3.800 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÃ…TT)
7.400 kr
7.600 kr
22.000 kr
22.500 kr
23.000 kr
23.500 kr
11 dec
Silver
Läs mer om Silver
Wiwen Nilsson
Läs mer om Wiwen Nilsson