Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Glas / Karaffer 13117429



*

nr 1311 7429


Karaffer

2 st, nysilver, pressglas. Höjd: 32 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 mars 2020
kl 19:32:13


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/2 21:33:39 1      100 kr
27/2 22:40:40 2      200 kr
29/2 19:45:18 3      200 kr
29/2 19:45:18 2      200 kr (Budbetjänt)
29/2 19:45:38 3      Vinnande bud
1/3 10:47:52 1      300 kr
1/3 10:47:52 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glas karaffer nysilver pläter pressglas
  • 8228 Bägare
    + vas + karaff med silvermontering, Böhmen. Höjd: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:16
  • 8388 Brännvinsglas
    6 st. Höjd: 11,5-12,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:57
  • 8013 Brännvinsglas
    på fot, 12 st, 1800-tal, slipad dekor. Höjd: 11,5 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:17
  • 8229 Burkar
    ett par, med lock, Kristall. Diameter: 15,5 cm. Hö..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:23
  • 8015 Coupeglas
    8 st, diameter: 10,5. Höjd: 7,5 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:29
  • 8239 Glas
    3 delar, Böhmen. Höjd: 11-5-29 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:51




Ladda ner broschyr