Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Saltkar 5522538



*

nr 552 2538


Saltkar

Lenght: ()


1-par, S:t Petersburg 1800-tal, silver


Estimate:

2000

Sold:

SEK 2700

Auction date:

Monday November 17 2008
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
15/11 21:09:43 1      1.600 kr
16/11 15:58:44 2      1.700 kr
17/11 03:26:26 1      1.900 kr
17/11 15:15:37 3      2.600 kr
17/11 15:56:21 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: saltkar silver ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 6000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:22
  • 7029 CUTLERY
    silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:36
  • 7034 CASES
    2 pcs, silver. Length: 8-8, 5, weight: 110 gr,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:06
  • 7126 FORKS
    Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:59
  • 7033 COFFEE SPOONS
    10+ 6 parts. Length: 11, 5-12, weight: 220 gr,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:56




Ladda ner broschyr