Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12396450



*

nr 1239 6450


Vas

keramik, Rörstrand, majolika, 1890-tal. Höjd: 26


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 4 mars 2019
kl 18:31:08


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige vas
  • 9247 Vas
    Glas, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:48
  • 9392 Vas
    Göran Warff, Kosta Boda, Artists choise. Höjd: 17 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:31
  • 9057 Vas
    Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Signerad. Höjd..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:07
  • 9069 Vas
    höjd: 25cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:35
  • 9396 Vas
    Julius Dressler, Biela, Österrike, jugend, reliefd..//
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:36
  • 9420 Vas
    Kina, nutida, porslin. Höjd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:13




Ladda ner broschyr