Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Bowl with foot 12354250



*

nr 1235 4250


BOWL WITH FOOT

Maiolica, figural. Height: 31, diameter: 22, 20th century,


majolika, figural. Höjd: 31, diameter: 22,1900-tal


Estimate:

800

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday February 18 2019
at 20:01:02


  • Bid history
Time Bidder Bid
15/2 11:12:01 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: figural keramik majolika skål på fot
  • 9161 BOX
    porcelain, målat. Length: 32 cm,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 19:28
  • 9421 DISH
    2 pcs, China, porcelain, Dia 14,
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 19:13
  • 9397 DISH
    Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sweden. Ekeby, fish..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 18:25




Ladda ner broschyr