SILVER & METAL / Silver / Vinprovarsked + 4856040
*
nr 485 6040
Vinprovarsked +
Lenght: ()
askkopp, pläter/nysilver
Estimate:
100
Auction date:
Monday September 17 2007
at 16:16:54
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
7062 CUTLERY
Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:30
-
7089 CUTLERY
Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:22
-
7029 CUTLERY
silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:36
-
7034 CASES
2 pcs, silver. Length: 8-8, 5, weight: 110 gr,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:06
-
7033 COFFEE SPOONS
10+ 6 parts. Length: 11, 5-12, weight: 220 gr,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:56
-
7032 COFFEE SPOONS
silver, 12 pieces, length: 11 cm, weight: 125 gr ca,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
*
Vinprovarsked +
nr 485 6040
Vinprovarsked +
Lenght: ()
askkopp, pläter/nysilver
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Auction date: |
Monday September 17 2007 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
7062 CUTLERY
Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:30 -
7089 CUTLERY
Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:22 -
7029 CUTLERY
silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:36
-
7034 CASES
2 pcs, silver. Length: 8-8, 5, weight: 110 gr,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:06 -
7033 COFFEE SPOONS
10+ 6 parts. Length: 11, 5-12, weight: 220 gr,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:56 -
7032 COFFEE SPOONS
silver, 12 pieces, length: 11 cm, weight: 125 gr ca,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57



