LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 10838033
nr 1083 8033
CANDLESTICKS
Ett pairs, nysilver, nyrokoko, höjd: 17 cm,
Ett par, nysilver, nyrokoko, höjd: 17 cm
SEK 700
Monday January 16 2017
at 19:00:24
200 kr
250 kr
300 kr
500 kr
450 kr
500 kr (Robot)
600 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.