Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  UR & KLOCKOR / Bordsur / Bordsur 5362312



*

nr 536 2312


Bordsur

med figurin, Blomquist & Son, Stockholm, längd: 44, höjd: 28 (skador)


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 augusti 2008
kl 17:36:28


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/8 00:23:36 1      800 kr
17/8 22:32:53 2      Vinnande bud
18/8 17:30:05 3      900 kr
18/8 17:31:28 3      1.000 kr


  • Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomquist & son bordsklocka bordsur figurin klocka skador stockholm
  • 6412 Ã…rsur
    Schatz, kupa av glas. Höjd: 30 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:06
  • 6032 Bordspendyl
    omkring sekelskiftet 1900, onyx, med mässingdekor...//
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 20:36
  • 6052 Bordsur
    "Majak", Sovjetunionen USSR, glas / krom, 1980-tal..//
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 19:20




Ladda ner broschyr