KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 17423505
nr 1742 3505
Georg Pauli
(1855-1935), Sverige
"Den lilla herdinnan". Signerad, daterad Nov 1869. Akvarell och tusch. Blandteknik, bildmått: 12x9 cm, yttermått inklusive ram: 41x30 cm. Georg Pauli bodde på Värmdövägen 205 i Storängen
Georg Pauli, svensk målare född 1855 i Jönköping, död 1935 i Stockholm.
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
måndag 24 november 2025
kl 18:31:47
20/11 21:25:26
Georg Pauli
Läs mer om Georg Pauli