SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 6043216
nr 604 3216
Bägare
Silver, Barock, 1600-/1700-tal, med senare mynt i botten, höjd: 13, 5. Vikt 280 g
Kondition: Lagning
måndag 12 oktober 2009
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Barocken
Europeisk konststil som uppkommer i Italien vid 1550-talet.