ART / Watercolor paintings & Drawings / Bildrulle 15727328
*
nr 1572 7328
Bildrulle
gouache, China, 18-1900-tal. Length: 170 cm,
gouache, Kina, 18-1900-tal. Längd: 170 cm
Estimate:
700
Sold:
SEK 400
Auction date:
Monday October 23 2023
at 18:54:15
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/10 03:19:11
1
300 kr
20/10 18:03:11
2
350 kr
22/10 13:59:09
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller asiatisk asien bildrulle gouache kina kinesisk kinesiskt täckfärg vattenfärg
-
8022 WATERCOLOUR
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Present: SEK 700
Auction ends
in two days
26 jan at 18:38
-
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:06
-
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:36
-
8188 WATERCOLOUR
Eva Ekberg. Signed, dated 2003, Clematis. Watercol..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:47
-
8315 WATERCOLOUR
F Lachner. Signed, Damm, 35x49 cm, outer dimension..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:35
-
8009 WATERCOLOUR
Hugo Carlberg (1880-1943), Sweden. Signed with mon..//
Auction ends
in two days
26 jan at 18:12
*
Bildrulle
nr 1572 7328
Bildrulle
gouache, China, 18-1900-tal. Length: 170 cm,
gouache, Kina, 18-1900-tal. Längd: 170 cm
| Estimate: | 700 |
|---|---|
| Sold: | SEK 400 |
| Auction date: |
Monday October 23 2023 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 17/10 03:19:11 | 1 | 300 kr |
| 20/10 18:03:11 | 2 | 350 kr |
| 22/10 13:59:09 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller asiatisk asien bildrulle gouache kina kinesisk kinesiskt täckfärg vattenfärg
-
8022 WATERCOLOUR
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Present: SEK 700
Auction ends
in two days
26 jan at 18:38 -
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:06 -
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:36
-
8188 WATERCOLOUR
Eva Ekberg. Signed, dated 2003, Clematis. Watercol..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:47 -
8315 WATERCOLOUR
F Lachner. Signed, Damm, 35x49 cm, outer dimension..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:35 -
8009 WATERCOLOUR
Hugo Carlberg (1880-1943), Sweden. Signed with mon..//
Auction ends
in two days
26 jan at 18:12



