SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Brickor 7954666
*
nr 795 4666
Brickor
2 st. pläter / nysilver, längd: 62
Utrop:
500 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 december 2012
kl 17:18:45
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/11 03:31:13
1
300 kr
3/12 12:11:12
1
400 kr
3/12 12:22:12
2
150 kr
3/12 14:32:52
3
350 kr
3/12 14:33:16
3
450 kr
3/12 16:48:17
4
500 kr
3/12 17:06:19
5
600 kr
3/12 17:10:09
6
700 kr
3/12 17:13:44
5
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
7062 Bestick
Global, Japan, 43 delar, kromstål
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:30
-
7089 Bestick
silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
Aktuellt bud: 8.400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:22
-
7214 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:05
-
7126 Gafflar
Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:59
-
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:38
-
7198 Sockerskål
silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
Aktuellt bud: 8.400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:11
*
Brickor
nr 795 4666
Brickor
2 st. pläter / nysilver, längd: 62
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 800 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 3 december 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 30/11 03:31:13 | 1 | 300 kr |
| 3/12 12:11:12 | 1 | 400 kr |
| 3/12 12:22:12 | 2 | 150 kr |
| 3/12 14:32:52 | 3 | 350 kr |
| 3/12 14:33:16 | 3 | 450 kr |
| 3/12 16:48:17 | 4 | 500 kr |
| 3/12 17:06:19 | 5 | 600 kr |
| 3/12 17:10:09 | 6 | 700 kr |
| 3/12 17:13:44 | 5 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
7062 Bestick
Global, Japan, 43 delar, kromstål
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:30 -
7089 Bestick
silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
Aktuellt bud: 8.400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:22 -
7214 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:05
-
7126 Gafflar
Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:59 -
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:38 -
7198 Sockerskål
silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
Aktuellt bud: 8.400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:11



